მიმდინარე წლის თებერვლის დასაწყისში ოკუპირებული გალის რაიონის დ/ფ გამგებლად ხელახლა აირჩიეს კონსტანტინე ფილია. რა შეიცვლება მოსახლეობისთვის?
ახრა ბჟანია განმარტავს, თუ რატომ არ შეიძლება ეს აფხაზეთში. ყოველ შემთხვევაში, ამ ეტაპზე
2025 წელი აფხაზეთისთვის მოვლენებით დატვირთული გამოდგა. ის ასევე საინტერესო იყო ქართულ-აფხაზური კონტექსტისა და რეგიონალურ კონფლიქტებთან დაკავშირებული გეოპოლიტიკური ცვლილებების კუთხით. ჩვენ გთავაზობთ ინტერვიუს პაატა ზაქარეიშვილთან, სადაც კონფლიქტოლოგი გასული წლის ყველაზე მნიშვნელოვან პოლიტიკურ საკითხებს აჯამებს.
პოლიტიკურად დატვირთული პერიოდი - ხუთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ამბავი, რაც აფხაზეთში 2025 წელს მოხდა.
დეკემბრის პირველ ნახევარში ცნობილი გახდა, რომ გალში, ენგურის ხიდთან სავაჭრო ტერმინალის მშენებლობა დასასრულს უახლოვდება და ის ფუნქციონირებისთვის პრაქტიკულად მზად არის.
ბოლო წლების აფხაზეთის პოლიტიკაში ერთ-ერთი ცენტრალური ფიგურა რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის პირველი მოადგილე - სერგეი კირიენკოა. კრემლის წარმომადგენელი კურირებს სამხრეთ ოსეთსაც, თუმცა პოლიტიკურად უფრო აქტიურ აფხაზეთში მისი საქმიანობა უფრო მეტად თვალსაჩინოა.
"აფხაზეთი კი დერეფანია, გარიგების მომსახურე მხარე, რომელსაც მხოლოდ „ჩაის ფული“ ერგება"
გალში საქართველოდან რუსეთში სატრანზიტო მიმოსვლისთვის ახალი საავტომობილო ტრანსპორტის ტერმინალის მშენებლობა დასრულებულია
საქართველოს პარლამენტის გადაწყვეტილებით, სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაცია გაუქმდა. რა განსხვავებაა აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთს შორის საქართველოს კანონმდებლობაში?
სტრასბურგის სასამართლო: ოკუპირებული აფხაზეთის ტერიტორიაზე საკუთრების უფლების დარღვევის ფაქტებზე სრული პასუხისმგებლობა რუსეთს ეკისრება.
რონდელის ფონდის ბლოგი ხსნის, თუ რამ განაპირობა სომხეთის, არგენტინისა და სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის პოზიციის სასიკეთო ცვლილება.
სატრანსპორტო დერეფნებსა და აფხაზეთის გავლით შესაძლო ტრანზიტის პერსპექტივებზე ქართველი ანალიტიკოსები მსჯელობენ.
სტატიაში მიმოხილულია რუს პოლიტტექნოლოგებთან აფხაზი პოლიტიკოსების დაპირისპირების ყველა მნიშვნელოვანი ასპექტი.
რუსი პოლიტიკური სტრატეგების ჯგუფი უკანონოდ მუშაობდა ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების პროსამთავრობო კანდიდატებისთვის