არაფორმალური ქართულ-აფხაზური დიალოგი და რუსები აფხაზეთში. „საუბარი“, ინალ ხაშიგი და ასტამურ ტანია
FacebookXMessengerTelegramGmailCopy LinkPrintFriendly
ქართულ-აფხაზური დიალოგი – რა გავაკეთოთ?
სოხუმის სანაპიროზე მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებული პოლიტიკური კრიზისის შედეგები, პრეზიდენტის განზრახვა, დაუშვას რუსების მიერ აფხაზეთში საცხოვრებელი ფართების შეძენა, ასევე, არაფორმალური ქართულ-აფხაზური დიალოგის მონაწილეთა მიერ შემოთავაზებული ინიციატივების პაკეტი – პროგრამა „საუბარის“ მორიგი გამოშვება. საუბრობენ „ჩეგემსკაია პრავდას“ რედაქტორი ინალ ხაშიგი და პოლიტოლოგი ასტამურ ტანია.
მსგავსი სტატიები
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებით, 4-5 მარტს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების 63-ე რაუნდი გაიმართა, სადაც ქართულმა დელეგაციამ ძირითადი აქცენტი რუსეთის მიერ ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებით ნაკისრი ვალდებულებების სრულად შესრულების აუცილებლობასა და ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებული პირებისა და ლტოლვილების საკუთარ სახლში უსაფრთხო და ღირსეულ დაბრუნებაზე გააკეთა.
აფხაზი სტუდენტები რუსულ უნივერსიტეტებში სამხედრო აღრიცხვაზე აჰყავთ. არის თუ არა საფრთხე, რომ მათ უკრაინაში საომრად გაგზავნიან?
„ეხო აფხაზეთი“ აქვეყნებს ინტერვიუს საზოგადო მოღვაწესთან და ყოფილ პარლამენტის წევრთან ლეონიდ ჩამაგუასთან - იმის შესახებ, თუ რამდენად დაინტერესებულნი არიან აფხაზი პოლიტიკოსები არჩევნების შედეგით და როგორ შეიძლება გავლენა იქონიოს ამან აფხაზეთზე.