საპრეზიდენტო არჩევნები აფხაზეთში. როგორ არ გაუარესდეს კრიზისი? ასტამურ ტანია და ინალ ხაშიგი
FacebookXMessengerTelegramGmailCopy LinkPrintFriendly
საპრეზიდენტო არჩევნები აფხაზეთში
საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურის წინ ვითარებამ პიკს მიაღწია. ამ ტალღის შესაჩერებლად და „წითელი“ ხაზების გადაკვეთის თავიდან ასაცილებლად აუცილებელია პრეზიდენტობის ორ კანდიდატს შორის დიალოგი.„ჩეგემსკაია პრავდას“ რედაქტორი ინალ ხაშიგი ისტორიკოს და პოლიტოლოგ ასტამურ ტანიას საარჩევნო კამპანიის დროს რადიკალიზაციის თავიდან აცილების საშუალებებზე ესაუბრა.
გადაცემა ჩაწერილია 20 თებერვალს.
ინტერვიუს სრული ტექსტი:
ინალ ხაშიგი:  გამარჯობა, ეს არის  „ჩეგემსკაია პრავდა“ . ცოტა ხნის წინ გვქონდა საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი ტური და ახლა ყველა ველოდებით მეორე ტურს. მდგომარეობა საკმაოდ საგანგაშოა: ვნებები იმატებს და ეს პირველი შემთხვევა არ არის. ჩვენ გვსურს ვისაუბროთ იმაზე, თუ როგორ შევამციროთ დაძაბულობის დონე და რა უნდა გაკეთდეს ამის მისაღწევად. დღეს ამის შესახებ ჩვენს რეგულარულ ექსპერტს, ისტორიკოსს და პოლიტოლოგს ასტამურ ტანიას ვესაუბრებით.
სიტუაცია ასეთია: ჩვენ გვაქვს ორი პოლიტიკური ბანაკი, რომელთაგან თითოეული მტკიცედ დგას თავის ადგილზე.  ერთის მხრივ, ბანაკი, რომელიც  ბადრა გუნბას (აფხაზეთის პრეზიდენტობის კანდიდატი) წარმოადგენს, ერთიანობაზე საუბრობს, მაგრამ რეალურად ერთიანობა არ არსებობს. მას მხარს უჭერენ ანონიმური არხები, ზოგიერთი რუსული მედიასაშუალება და ა.შ.
ამ ბანაკის მთავარი კოზირი არის მტკიცება, რომ მოსკოვში მათ სხვებზე მეტი მხარდაჭერა აქვთ. მეორე მხრივ, კანდიდატი ადგურ არძინბა საინფორმაციო სივრცეში პოზიციონირებულია როგორც ანტირუსული ელემენტი, ასევე პროთურქული აგენტი და ა.შ. ეს მითები გვაშორებს რეალურ პრობლემებს, როგორიცაა საკონსტიტუციო რეფორმა, ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმა და ა.შ. ჩვენ განვიხილავთ გაუგებარ საკითხებს, რაც მხოლოდ ამძიმებს სიტუაციას. არძინბას მხარდამჭერები თვლიან, რომ დისკრიმინაციას განიცდიან, სამართლიანობა ირღვევა და არჩევნებს ართმევენ. ამ ატმოსფერომ შეიძლება გამოიწვიოს არაპროგნოზირებადი შედეგები, რომელიც  სასურველია  თავიდან ავიცილოთ. როგორ აფასებთ არსებულ სიტუაციას?
ასტამურ ტანია: ვითარება, რა თქმა უნდა, ახალი არ არის აფხაზეთისთვის.  ჩვენ  თითქმის  იმავე ვითარებაში ვართ,  რაც  2004 წელს მოხდა, თუმცა ოდნავ განსხვავებული ფორმით. საზოგადოებამ უნდა გაითვალისწინოს საკუთარი  გამოცდილება. თუ ვისაუბრებთ პირველ ტურზე და მანამდე არსებულ სოციალურ-პოლიტიკურ ვითარებაზე, ახლა  ნაწილობრივ , საბედნიეროდ, უკეთესი მდგომარეობაა, ვიდრე ამას მედია წარმოაჩენს. ხანდახან პუბლიკაციების კითხვისას მახსენდება ამერიკული ფილმი  „ძაღლის კუდის ქიცინი“ ,  სადაც საინფორმაციო სივრცის თანახმად ალბანეთში  ომი მიმდინარეობდა. მიუხედავად იმისა, რომ ალბანეთის მთავრობა ამტკიცებდა, რომ ომი არ იყო, მათ  არავინ უსმენდა. ისტორია ბნელი ანტირუსული ძალების შესახებ საინფორმაციო და პროპაგანდისტულ სივრცეში  რეალური საფუძვლის გარეშე არსებობს
თუმცა, არ უნდა დავივიწყოთ სიტყვის ძალის შესახებ, რადგან მკაცრ მეთოდებს შეუძლიათ შექმნან შესაბამისი განწყობები, რაც არც აფხაზეთს და არც რუსეთს არ სჭირდება საშუალო და გრძელვადიან პერსპექტივაში. როგორც ჩანს, ამ არჩევნებს ისე აღიქვამენ,  როგორც საფეხბურთო მატჩს, სადაც მთავარი მიზანი გამარჯვება და თასის მოპოვებაა. თასი მივიღეთ – პრობლემა მოგვარებულია.
თუმცა, არჩევნების შედეგების შემდეგ მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ საპრეზიდენტო სავარძლის  მოპოვება,  არამედ ქვეყნაში  ეფექტური მმართველობის დამყარება. ხელისუფლება უნდა დაეყრდნოს საკუთარი ხალხის აზრს. აქედან გამომდინარეობს მისი ლეგიტიმაცია. წინა პრეზიდენტს ეს არ ესმოდა და ეს იყო მისი მთავარი შეცდომა. თუ ამას ვერ გავაცნობიერებთ, ჩვენი ხელისუფლება შეიძლება ფორმალობად იქცეს.
ახლა მოდის  შეტყობინებები  ეთნიკური ნიშნით  დარღვევებზე.  ეთნიკური თანხმობა  ჩვენი სახელმწიფოს არსებობის ერთ-ერთი საყრდენია. ჩვენ უკვე ბევრ საყრდენს შევეჭიდეთ, მათ შორის ამასაც.  მიუხედავად იმისა, რომ აფხაზური დიასპორის არც თუ ისე დიდი ნაწილი  გადმოსახლდა  ჩვენთან ბოლო 30 წლის განმავლობაში და  ცალკე საკითხია, რატომ მოხდა ეს. მაგრამ ეს იყო აფხაზური ეროვნული პროექტისა და იდეოლოგიის ნაწილი, რამაც ხელი არ შეუშალა აფხაზეთს რუსეთისკენ ორიენტირებაში.
თურქეთის გეოპოლიტიკური გავლენის ფაქტორი აქ არ ჩანს. თუ ისეთივე  სულისკვეთებით გავაგრძელებთ, არჩევნების შემდეგ გვექნება ნგრევა, არაეფექტური სამთავრობო ორგანოები და გაყოფილი საზოგადოება. პროცესის მონაწილეებმა უნდა გააცნობიერონ, რომ ემოციები, ამბიციები და წყენა არსებობს, მაგრამ სახელმწიფოს მეთაურის როლზე პრეტენზიისას, ამაზე მაღლა უნდა დადგე. კონკურენცია გარდაუვალია და ყოველთვის არ მოგვწონს ერთმანეთი. მნიშვნელოვანია იმის პროგნოზირება, თუ როგორ უნდა მოგვარდეს სიტუაცია არჩევნების შემდეგ, რადგან აჟიოტაჟი ჩაქრება, მაგრამ პრობლემები დარჩება.
ჩვენ როგორღაც მოვიშუშეთ  2004 წლის განხეთქილების შედეგები, მაგრამ ახლა შეგვიძლია  განხეთქილების  ახალი წერტილები შევქმნათ. არის საზოგადოებრივი აქტივობის დეფიციტი: თუ არის დარღვევები,  ის სამართალდამცავმა  ორგანოებმა უნდა მოაგვარონ. ჩუმად არიან, თუმცა უნდა იმოქმედონ – პროკურატურა, პოლიცია, უშიშროება. თუ სუვერენული სახელმწიფო ვართ, ჩვენი პრობლემები თავად უნდა გადავწყვიტოთ და არ არის საჭირო დელეგირება.
ინალ ხაშიგი: მაგრამ ჩვენმა სამთავრობო სტრუქტურებმა ფაქტობრივად თავად თქვეს უარი მოვალეობების შესრულებაზე.
ასტამურ ტანია:  პარლამენტმა უნდა გააძლიეროს საჯარო მუშაობა. ეს არის არა მხოლოდ კანონების შემქმნელი ორგანო, არამედ, უპირველეს ყოვლისა, საჯარო ხელისუფლება. აღმასრულებელი ხელისუფლება ფაქტობრივად დაინგრა ნოემბრის მოვლენების შემდეგ და ახლა გაურკვეველია ვინ ახორციელებს მას.
პარლამენტის ლეგიტიმურობა ეჭვგარეშეა, ამიტომ მან რეგულარულად უნდა გააკეთოს განცხადებები და უზრუნველყოს პლატფორმა კანდიდატებს შორის შეხვედრებისთვის. ასეთი  პრაქტიკა ადრე გვქონდა.
პარლამენტს შეუძლია იმოქმედოს როგორც შუამავალი და მოიწვიოს ორივე კანდიდატი. დარწმუნებული ვარ, არცერთი მათგანი უარს არ იტყვის. ჩვენი საზოგადოება ეფუძნება შიდა კონსენსუსს, რომელიც ძალიან მყიფეა. სტაბილურობა საეჭვოა. ბევრი რამ  დიალოგზეა დამოკიდებული. თუ მხარეები ვერ ახერხებენ დიალოგს, მათ, ვისაც შეუძლია  ამას ხელი შეუწყოს, უნდა დაეხმაროს. უნდა განისაზღვროს წესები, რათა არჩევნები შედგეს  და არ გადაიზარდოს ანარქიაში.
საფრთხე რეალურია: დაძაბულობა იზრდება. დღეს ხუთშაბათია და მდგომარეობა რადიკალურად გაუარესებულია  გასულ პარასკევთან შედარებით. მიუხედავად იმისა, რომ ზედაპირულად  ყველაფერი მშვიდადაა, ეს არის ჭვარტლიანი ქვაბის ეფექტი. არ შეიძლება ერთმანეთის კუთხეში მიმწყვდევა.  კანდიდატები ერთმანეთს კარგად იცნობენ, მტრები არ არიან. უნდა გვესმოდეს, რომ საზოგადოების ერთი ნაწილი არ შეიძლება იყოს მეორე ნაწილის  მტერი.
ინალ ხაშიგი:  ჩანს, რომ  სიმძაფრე თანდათან მატულობს. სახელმწიფო ინსტიტუტები პრაქტიკულად არ რეაგირებენ. საუბრობენ  საარჩევნოდ ეთნიკურ სომხებზე ზეწოლის შესახებ იმ სოფლებში, სადაც ძირითადად სომეხი მოსახლეობაა.  მეტიც, ორივე მხარე აცხადებს, რომ ზეწოლა არსებობს. თუმცა, როგორც ჩანს, სამართალდამცავ ორგანოებს არც ერთი სისხლის სამართლის საქმე არ აღუძრავთ და არც საგამოძიებო ღონისძიებები  მიმდინარეობს სათანადოდ. ახლა რუსეთის საგამოძიებო ორგანოები იწყებენ სიტუაციის შესწავლას, იმის გათვალისწინებით, რომ ზოგიერთ ადამიანს აქვს რუსული პასპორტი.  ჩვენ ვავლენთ სრულ პასიურობას, ვაჩვენებთ, რომ აქ კანონი არ მოქმედებს და სახელმწიფო ორგანოები ფორმალური, დეკორატიული ხასიათისაა.
ასტამურ ტანია:  ფორმალურ-დეკორატიული.
ინალ ხაშიგი:  ვეთანხმები, რომ საარჩევნო პროცესში ახლა გვაქვს  ერთგვარი ანარქია. თუმცა ჩვენ გვაქვს სხვადასხვა საჯარო და სახელმწიფო ინსტიტუტები: საზოგადოებრივი პალატა, პარლამენტი, უხუცესთა საბჭოები, ვეტერანთა ორგანიზაციები და მრავალი საზოგადოებრივი გაერთიანება. მაგრამ მე ვერ ვხედავ  ამ დაგროვილი ემოციების განეიტრალების სურვილს ან საღი აზრისკენ მოწოდებებს.
ასტამურ ტანია:  იქნებ გვეღირსოს  საბოლოოდ.
ინალ ხაშიგი:  იცით, ვფიქრობ, ჩვენ უნდა ვისარგებლოთ ამით.
ასტამურ ტანია: ჩვენ უნდა ვისარგებლოთ ამით და გავიგოთ, რატომ არ არის მოძრაობა ამ მიმართულებით.
ინალ ხაშიგი: კარგად მახსოვს  2004 წლის  არჩევნები და მთელი  დრამატურგია. იმ დროს ვნებები პიკში იყო, თუმცა კანდიდატები რაულ ხაჯიმბა და სერგეი ბაღაფში პირადად შეხვდნენ და განიხილეს არსებული ვითარება.  უფრო მეტიც, მათი გუნდის წევრები ასევე შეხვდნენ და შეეცადნენ  საერთო ენის გამონახვას. ახლა, როცა ყველაზე დაძაბულ ფაზას ვუახლოვდებით,  საარჩევნო შტაბების ასეთ ქმედებებს ვერ ვხედავ. არის გარკვეული მცდელობები შუამავლობის მიერ დიალოგის დასამყარებლად, მაგრამ რეალურად არაფერი ხდება. კანდიდატების ბანაკებს შორის პირდაპირი დიალოგი არ არსებობს.
ვფიქრობ, რომ თუ ადგურ არძინბა და ბადრა გუნბა პირადად შეხვდებოდნენ,  განიხილავდნენ მათთვის საინტერესო საკითხებს, ჩამოაყალიბებდნენ საერთო დღის წესრიგს და დაადგენდნენ წითელ ხაზებს, ეს იქნებოდა პროდუქტიული, თუ როგორ დასრულდება არჩევნები.  მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ ვინ გაიმარჯვებს, არამედ ის, თუ როგორ ჩაივლის არჩევნები და როგორ ვიცხოვრებთ ამიერიდან.
ასტამურ ტანია:  აუცილებელია აფხაზეთის მდგომარეობის გაგება. დიახ, ჩვენ ვართ რუსეთის მიერ აღიარებული სუვერენული ქვეყანა. მაგრამ დე ფაქტო აფხაზეთი რუსეთის პროტექტორატია. თუ ჩვენი ხელისუფლება და სამართალდამცავი უწყებები ვერ უზრუნველყოფენ საკანონმდებლო ბაზის დაცვას და სიტუაცია უკონტროლო ხდება, არ უნდა გაგვიკვირდეს, თუ რუსეთი, თავისი უსაფრთხოების ინტერესებიდან გამომდინარე, მიიღებს ზომებს აფხაზეთის ტერიტორიაზე წესრიგის უზრუნველსაყოფად. ჩვენი სახელმწიფო ინსტიტუტები და პოლიტიკური ლიდერები მომწიფების   დონის   შემოწმებას გადიან . მოვლენების ასეთი  განვითარება არ უხდება არც რუსეთს და არც ჩვენ.
ჩვენ მუდმივად ვსაუბრობთ აფხაზეთის სუვერენიტეტზე და სახელმწიფოებრიობაზე, მაგრამ ამ სიტყვებს პასუხისმგებლობა უნდა მოჰყვეს. ზოგჯერ გაუგებარია ვინ არის კრიმინალი და ვინ არის სამართალდამცავი. იმდენი გენერალი გვყავს, მგონი საბჭოთა კავშირში უფრო  ნაკლები იყო.
ისინი თანაბარი უნდა იყვნენ თავიანთ წოდებებსა და მოვალეობებთან. აფხაზეთის სუვერენიტეტი და სახელმწიფოებრიობა რეალობად უნდა იქცეს და არა ფარსად. მთავარი პასუხისმგებლობა ახლა ორ კანდიდატს ეკისრება. ერთ-ერთი მათგანი პრეზიდენტი გახდება. ორივემ უნდა გაიაზროს საკუთარი  პასუხისმგებლობა, გადადგას  ნაბიჯები და გააკეთოს საჯარო განცხადებები, გააქარწყლოს მითები, რომლებიც ვრცელდება.
ეს შეიძლება ახლა კონკურენტულ უპირატესობად მოგვეჩვენოს, მაგრამ მომავალში პრობლემებს გამოიწვევს. თუ გავიხსენებთ ვლადისლავ არძინბას (აფხაზეთის პირველი პრეზიდენტის) საქმიანობას, რომელსაც ხშირად ახსენებენ, თუმცა საპირისპიროს აკეთებენ,   იმდროინდელი ხელისუფლების თვალსაზრისით, ვლადისლავ არძინბა შეიძლება ჩაითვალოს ანტირუსულ ექსტრემისტად, რადგან ის ეწინააღმდეგებოდა საქართველოსთან მიერთების, პოლიციის ფუნქციების სამშვიდობო ძალებისთვის გადაცემის და ყველა ლტოლვილის დაბრუნების წინადადებებს.
მისი ხელმძღვანელობით დაიწყო თურქეთიდან აფხაზური დიასპორის წარმომადგენლების დაბრუნება. მიუხედავად იმისა, რომ ბევრი არ დაბრუნდა, არცერთ მათგანს არ შეუქმნია აქ პროთურქული ექსტრემისტული ორგანიზაცია.  დრო კი საკმარისი იყო. 30 წელზე მეტი გავიდა. ჩვენ უნდა ვიფიქროთ გრძელვადიან შედეგებზე. მისმა სტრატეგიამ შედეგი გამოიღო.
რთულ პერიოდში აფხაზეთი რჩებოდა რუსეთის ინტერესების ერთ-ერთ დასაყრდენად. რუსეთის ხელმძღვანელობაში ზოგი აღფრთოვანებული იყო იმით, თუ როგორ ცდილობდა  აფხაზეთი გადარჩენას. გადავრჩით.
ახლა ახალგაზრდა თაობას  ზრდასრულობის  გამოცდა უტარდება. რუსლან ხაშიგმა (აფხაზი ჟურნალისტი) თქვა, რომ  თაობა, რომელიც ომის დროს დაიღუპა შეძლებდა  პასუხისმგებლობის აღებას ქვეყანაზე.  მაგრამ ისე მოხდა, რომ ახლა 40 წლის ახალგაზრდებმა უნდა გააცნობიერონ სიტუაციის სერიოზულობა. აფხაზეთის გარშემო სამყარო რთულია. ჩვენი ამოცანაა ვიცხოვროთ როგორც დამოუკიდებელი ერთეული.
რუსეთთან ურთიერთობა ჩვენი უპირატესობაა, მაგრამ ჩვენ უნდა ვიყოთ დამოუკიდებელი ამ ურთიერთობებში. ეს ორმხრივი ინტერესია. მათ ეს უნდა გაიგონ. დრო ცოტაა, ნუ გადადგამთ ნაბიჯებს, რომლებიც სიტუაციას გააუარესებს.
ინალ ხაშიგი:  ასეთ დროს ვხვდები, რომ გასაანალიზებელი ბევრი არაფერია. მითებისა და ფობიების ტყვეები გავხდით და დაგვავიწყდა მთავარი – რატომ ვირჩევთ პრეზიდენტს. ჩვენ უნდა დავუბრუნდეთ ჯანსაღ დღის წესრიგს და შევწყვიტოთ დესტრუქციული მითების  გავრცელება.
ვფიქრობ, რუსეთიც დაინტერესებულია ამით, რადგან არჩევნების შემდეგ, მიუხედავად იმისა თუ ვინ  გაიმარჯვებს,  მათ მოუწევთ გადაწყვიტონ, როგორ მართონ ქვეყანა  ამ დაძაბულ ვითარებაში, ბევრი ადამიანით, რომელსაც შეიძლება ეწოდოს პროთურქული ან ანტირუსული ძალები.   უცნაურია, რომ ჩვენს ნაცვლად  უფრო მეტად საუბრობენ ადამიანები, რომლებსაც აფხაზეთთან კავშირი არ აქვთ: ანონიმური არხები, სადაც აფხაზური არაფერია. ეს ხალხი ან გამომუშავებისთვის ჩამოვიდა აქ, ან  საერთოდ არ არიან აქ. ვკითხულობ  რუსი ომის კორესპონდენტების კომენტარებს, რომლებიც კარგად ერკვევიან დონბასის ფრონტზე არსებულ ვითარებაში, მაგრამ აფხაზეთზე საუბრისას აშკარად არ ესმით და, ალბათ, აქ არასოდეს ყოფილან.
ასტამურ ტანია: უკვე  2004 წელს იყო „გამარჯობა აჭარა“  (2004 წლის 30 სექტემბერს, ქართულ-აფხაზურ კონფლიქტში გამარჯვების დღესთან დაკავშირებით, სოხუმში გაიმართა გრანდიოზული კონცერტი რუსი არტისტების მონაწილეობით. ოლეგ გაზმანოვმა  სცენაზე დაიყვირა: – გამარჯობა, აჭარა!)
ინალ ხაშიგი: დიახ, დიახ. ადამიანები, რომლებიც არ იცნობენ ამ საკითხს, ხმამაღლა საუბრობენ, როგორც საბოლოო  ინსტანცია.  ვფიქრობ, კანდიდატებმა ყურადღება უნდა მიაქციონ, საგარეო საინფორმაციო მხარდაჭერაც რომ არ იყოს, მათ ირგვლივ ხალხია, გავაფრთხილებ არძინბას მომხრეებს. მესმის ემოციები, მაგრამ ჩვენ ერთ რესპუბლიკაში ვცხოვრობთ. არჩევნები არჩევნებია, მაგრამ ყველაფრის ეთნიკურ პლანზე გადატანა და დამნაშავეების ძებნა სიტუაციას და პერსპექტივას გააუარესებს.
ადგურ არძინბამ რომც მოიგოს, ეს მას პრობლემებს შეუქმნის. სიტუაციის ნებისმიერი ესკალაცია,  ნებისმიერი კანდიდატის  ხელისუფლებაში მოსვლის შემთხვევაში, გამოიწვევს უზარმაზარ პრობლემებს.
ასტამურ ტანია: და რა მოხდება ბოლოს? რეფორმების დღის წესრიგი , ყველა ეს იდეა ნაგავშია გადაყრილი. არჩევნების შემდეგ  სიტუაცია  იძაბება და  ჩვენ სასწრაფოდ მოგვიწევს საზოგადოებაში განხეთქილების და უნდობლობის გამო გაჩენილი ჭრილობების მოშუშება,  რომლებიც არ ყოფილა 30 წელი. ეს არის გადაუდებელი პრობლემა, რომელიც მოითხოვს საზოგადოებისა და სახელმწიფოს მუშაობას. რეფორმების გარეშე ჩვენი სახელმწიფო წინ ვერ წავა. ჩვენ გამოგვრჩა ის, რასაც  ჩვენი მომავლის ვექტორი უნდა განესაზღვრა.
ვარაუდობდნენ, რომ შტაბების პროპაგანდის მთავარი თემა რეფორმები და მათზე მსჯელობა იქნებოდა, მაგრამ ჩვენ ვსაუბრობთ მარგინალურ და მავნე თემებზე. ეს თემები გავლენას ახდენს საზოგადოების ცნობიერებაზე, ქსენოფობიაზე და ა.შ. როდემდე უნდა ვიმკიდეთ ამის ნაყოფს.  არც ერთი არჩევნები ან თანამდებობა არ ღირს იმ მსხვერპლად, რისი მიყენებაც შეგვიძლია რამდენიმე დღის ან კვირის განმავლობაში.   ეს უნდა გავითავისოთ. სახელმწიფო შენდება წესების მიხედვით, მაგრამ მისი განადგურებაც შესაძლებელია. თუ ასეთი ინტერესი არ იქნება, სახელმწიფო გაქრება.
არის სახელმწიფოები, რომლებიც ყველასგან აღიარებულია,  რომელიც დე იურე არსებობს, მაგრამ დე ფაქტო არ არსებობს, მაგალითად, სომალი, რომელიც დანაწევრებულია  ფეოდალური პრინციპებით.  ეს უნდა გავიაზროთ. ან გადავდივართ განვითარების შემდეგ ეტაპზე – ეთნიკური ერიდან სამოქალაქოზე, განვსაზღვრავთ იმ პარამეტრებს, რომლებიც გვაერთიანებს. 20 წელია სახელმწიფო მშენებლობით ვართ დაკავებული, მაგრამ არც ისე პროდუქტიულად.
რუსეთის აღიარება მნიშვნელოვანი მიღწევაა, მაგრამ სხვა მხრივ  სახელმწიფოს მუშაობა არაპროდუქტიულია. ეს ყველაფერი კორუფციას და გავლენის სფეროების გადანაწილებას მოჰყვა. ასე არ შენდება სახელმწიფო,  ყველაფერი თოჯინების თეატრად გადაიქცა. ამის გაგებაა საჭირო. არჩევნებმა გამოავლინა ჩვენი დაავადებები, რომლებიც წინასაარჩევნო კამპანიამდე არსებობდა. ჩვენ მრავალი წელია პერმანენტულ კრიზისში ვცხოვრობთ და ეს არჩევნებმა აჩვენა. ჩვენ ვხედავთ ჩვენს დაავადებებს – ვუმკურნალებთ მათ თუ მივუშვებთ, რომელიც ცუდად დასრულდება.
ინალ ხაშიგი: ვფიქრობ,  ამით დავასრულებ ჩვენს გადაცემას.  რომელიც ჭკუის მოხმობისა და მომავალზე ფიქრისკენ მოწოდება გამოვიდა.
ასტამურ ტანია: გავიხსენოთ, რომ თავი გვაქვს და ის მხოლოდ ჭამისთვის არ გვჭირდება.
ინალ ხაშიგი: მინდა  პირველ  მარტს მივუდგეთ როგორც  საერთო მიზანს. მე მესმის, რომ ბიულეტენზე ორი გრაფაა. სამი გრაფა, მესამე- ყველას წინააღმდეგ.მაგრამ ჩვენ უნდა გვქონდეს საერთო წარმოდგენა იმის შესახებ , თუ რატომ მოვნიშნავთ ამა თუ იმ გრაფას.
ჩვენ ამას ვაკეთებთ იმისთვის, რომ აფხაზეთში მცხოვრებმა ყველა მოქალაქემ დადოს ფსონი თავის მომავალზე, რათა გამარჯვებული კანდიდატის  მიუხედავად, ქვეყანა განვითარდეს, გაუმჯობესდეს ცხოვრების დონე, იყოს ეროვნული თანხმობა და კანონი და წესრიგი.
თუ  უბრალოდ  მოვნიშნავთ ისე, რომ არჩეულთან უფრო ახლოს მყოფებმა  ისარგებლონ, ქვეყანას დიდი პერსპექტივა არ აქვს და უკვე ვგრძნობთ, სად მთავრდება ეს პერსპექტივები. იმედი მაქვს, პრეზიდენტობის კანდიდატები და მათი მხარდამჭერები მოგვისმენენ.
ასტამურ ტანია: მინდა მივმართო პარლამენტს: მათ არ აქვთ პოლიტიკური და მორალური უფლება, იყვნენ ამ პროცესის გარე დამკვირვებლები. ტყუილად არ აირჩია ისინი ხალხმა. ისინი ისევე არიან, როგორც  პრეზიდენტი, აფხაზეთის მოსახლეობას მხოლოდ 35 ადამიანი წარმოადგენს. ეს არის ის, რაც მათ უნდა დაიმახსოვრონ. 2004 წელს კი, სხვათა შორის, მეც ვმონაწილეობდი მოლაპარაკებებში, მაშინ მომხსენებელი იყო ნუგზარ აშუბა.
და ჩვენ მასთან ბევრი საკითხი განვიხილეთ.  მაშინ, მიუხედავად იმისა, რომ სიტუაცია მწვავე იყო, რაღაცები გაკეთდა სიტუაციის სტაბილურობისთვის. ამიტომაც უნდა იყოს უწყვეტობა პარლამენტში ამ თვალსაზრისით. მათ  თავის თავზე უნდა აიღონ ეს საკითხი.
ინალ ხაშიგი:  იმედია ჩვენთან არჩევნებიც კარგად ჩაივლის და ყველაფერი კარგად იქნება. ასეთი ოპტიმისტური სიტყვებით მინდა დავასრულო ეს გადაცემა. ნახვამდის  ბედნიერად. მომავალ შეხვედრამდე.